Актуальні питання

08.11.2018
Запитує:
Методи лікування варикозу


Пресотерапія

Це різновид компресійного лікування. Точкою застосування пресотерапії є лімфатична система, на яку впливають стисненим повітрям, що подається через спеціальні манжети, тиск яких дозується комп'ютером. Компресивна дія повітря, який під тиском нагнітається в спеціальні бандажі, здійснює висхідний дренуючих масаж від периферичних ділянок тіла до центральних відповідно напрямку венозного лімфотоку. Існують певні програми пресотерапії, які відрізняються принципом лимфодренажного дії, а також глибиною дренувального ефекту. Під час процедури пресотерапії пацієнта розташовують на кушетці. Еластичні манжети, підключені до приладу повітропроводами, надають механічний вплив на шкіру і м'язи тіла, глибокі венозні і лімфатичні судини випрямлених кінцівок чергуванням підвищеного і зниженого тиску повітря. Період чергування вакууму і компресії по час пресотерапії становить від 30 с до 2 хв. Пресотерапія, виводячи з організму надлишки рідини, і шкідливі речовини, відновлює водний баланс, що пояснюється нормалізацією циркуляції лімфи і міжклітинної рідини. Це покращує і венозний кровообіг, активізує обмінні процеси в клітинах шкіри і жирових клітинах. Ефективна профілактика варикозного розширення вен, знімає важкість в ногах і підвищується тонус стінки судин.

Тривалість сеансу пресотерапії - 30 хвилин. Курс зазвичай включає в себе 10-15 процедур. Пресотерапія проводиться кожні 2-3 дні. При необхідності повторний курс проводять через 5-6 місяців. Для збереження лікувального ефекту відразу ж після пневмомасажу на ногу необхідно накласти еластичний бинт або надягти компресійні панчохи.

Лазерокоагуляція

Лазерокоагуляція ефективна при лікуванні тонких внутрішньошкірних вен, діаметр яких не перевищує 1 мм. Вени більшого діаметруа коагулювати неможливо, а спроби можуть закінчитися опіком шкіри з формуванням рубця. Крім цього, товста шкіра на ногах і високий кров'яний тиск внутрішньошкірних вен і їх більший діаметр роблять лазерокоагуляцію малоефективною процедурою, що швидко закінчується рецидивом захворювання. Використання ж установок високої потужності призводить до опіку шкіри і тривалого косметичного дефекту. Ось чому у світовій практиці фахівці поєднують лазерокоагуляцію судинних «зірочок» на ногах зі склеротерапією.

Склеротерапія

Цей метод лікування варикозної хвороби заснований на тому, що деякі речовини, так звані склерозанти, після введення в просвіт вени як би «склеюють» хвору вену зсередини, в результаті чого вона вимикається з кровотоку і поступово зникає. Надійне «склеювання» вени відбувається в умовах її здавлювання за допомогою еластичного бинта або панчохи. Еластична компресія необхідна на строк від 3 днів до 2-3 тижнів залежно від діаметру варикозної вени. Склеротерапія ефективна при початкових формах варикозної хвороби. У деяких випадках це лікування може бути навіть небезпечним.

Є пацієнти які вважають, що склеротерапія «прибирає» здорові вени, внаслідок чого навантаження на інші судини зростає і хвороба прогресує. Це переконааня неправильне. Склеротерапія створює перешкоду для струму крові по зміненим венам, тому кров надходить тільки у здорові вени, оберігаючи від подальшого розширення хворі.

Незважаючи на візуальну простоту, склеротерапія - процедура, що вимагає великого досвіду і майстерності. Тому звертайтеся в спеціалізовані установи, де працюють лікарі, які мають сертифікат, що підтверджує їх спеціалізацію з лікування хвороб вен і склеротерапії.

Оперативне лікування

Якщо можливості консервативного лікування та склеротерапії вичерпані, то виникає необхідність хірургічного втручання. Під час операції видаляють тільки змінені вени, ті, по яких кров текти вже не може. Переповнюючись кров'ю, ці вени ускладнюють нормальний кровообіг. Після їх видалення відтік венозної крові нормалізується.

Результат операції визначається видом захворювання і характером ураження венозної системи. У випадках, коли уражені тільки підшкірні і з'єднувальні вени, правильно виконана хірургічна операція в більшості випадків гарантує повне одужання. Зазвичай операція полягає у видаленні тим чи іншим способом варикозно-змінених вен. Для цього широко використовують спеціальну безшовну технологію, коли хворі вени витягають через точкові проколи шкіри. Операція закінчується еластичним бинтуванням ноги. Через 4-6 годин після хірургічного втручання пацієнт може самостійно ходити.

Тривалість постійної еластичної компресії в післяопераційному періоді залежить від вихідної тяжкості захворювання і зазвичай становить 1,5-2 місяці. Протягом цього терміну пацієнту можуть бути призначені лікарські препарати і фізіотерапія, які прискорять процес відновлення нормальної функції оперованої кінцівки.

При наявності трофічних змін шкіри і відкритих виразок у сучасних хірургічних клініках операція на венах може бути виконана за допомогою спеціальної ендоскопічної апаратури.


07.11.2018
Запитує:
Життя із ХВН


Хвороба виявлена. Що далі? У тих випадках, коли захворювання ще не призвело до незворотних змін у венах, пацієнтам може бути призначене консервативне лікування. Перш за все це еластична компресія з використанням спеціальних бинтів чи лікувального трикотажу (гольфи, панчохи або колготи). Еластична компресія створює додатковий каркас для змінених вен, запобігаючи їх розтягненню, прискорює струм венозної крові, охороняючи від утворення тромбів. Еластичні бинти для лікування хвороб вен зазвичай мають довжину 2,5-3 метри і ширину 8-10 см. Вони розтягуються тільки в довжину. Ширина бинта при цьому повинна залишатися незмінною. Попросіть лікаря показати вам, як правильно бинтувати ногу. Цю процедуру необхідно робити щодня (вранці бинт намотують на ногу, увечері знімають). Еластичний бинт необхідно щодня прати в теплій воді з дитячим милом і сушити між двома махровими рушниками. Врахуйте, що навіть при самому дбайливому зверненні бинт витримує 10-15 прань, після чого втрачає свої лікувальні властивості.

Замість бинтів можна використовувати спеціальний медичний компресійний трикотаж, що створює максимальний тиск в області кісточок і на гомілки, в тих місцях, де найчастіше виникають трофічні порушення шкіри й відкриваються виразки. Для різних захворювань вен необхідна тільки одна, чітко визначена ступінь компресії. Тому перш за все зверніться до лікаря за рецептом, де будуть вказані необхідні для вашого захворювання ступінь компресії і вид трикотажу. Весь лікувальний трикотаж ділять на 4 класи, в залежності від величини тиску на рівні кісточок. Компресійний клас і рівень лікувального тиску в мм рт. ст. вказують на упаковці виробу. Лікувальний компресійний трикотаж підбирають за індивідуальними мірками, кількість яких може коливатися від 3 до 9. У разі нестандартних розмірів ноги компресійний лікувальний трикотаж виготовляють на замовлення.

Медикаментозне лікування

Серед основних засобів, що використовуються на всіх стадіях захворювання, найбільш широке розповсюдження отримали венотоніки, або флебопротекторов. Це різноманітні фармакологічні препарати, які об'єднує загальна властивість - стабілізація структурних компонентів венозної стінки і підвищення її тонусу. З основних венотоників найкраще вивчені g-бензопірони - флавоноїди, препарати на основі діосміну.

Флєбодіа підвищує тонус вен малого калібру і лімфатичних судин, що веде до зниження проникності капілярів, поліпшенню венозного відтоку і лімфатичного дренажу, сприяє поліпшенню трофіки тканин. Препарат Флєбодіа має помірну протизапальну дію. Так само Флєбодіа сприяє зниженню склеювання тромбоцитів, що покращує в'язкі властивості крові і є профілактикою утворення тромбів в розширених ділянках вен з уповільненим кровотоком. Прийом Флєбодіа показаний при варикозному розширенні вен нижніх кінцівок, хронічної лімфовенозної недостатності нижніх кінцівок, підвищеної ламкості капілярів і порушення мікроциркуляції.

Ефекти Флєбодіа:

  • Зменшує вираженість або усуває симптоми ХЛВН
  • Попереджає прогресування хвороби
  • Попереджає розвиток ускладнень
  • Сприяє загоєнню трофічних виразок
  • Сприяє якнайшвидшої реабілітації хворих після операції
  • Покращує якість життя

Препарат Флєбодіа 600 виготовляється з високоочищеного діосміну, що робить його безпечним і високоефективним. А оптимальне дозування (600 мг) і пролонгована дія дозволяють приймати її всього 1 раз на добу, роблячи прийом препарату простим і зручним.

Чи можна керувати автомобілем, літати в літаку?

Тривале знаходження в нерухомому стані (за кермом, у кріслі автобуса або літака) порушує відтік крові по венах, що може призвести до наростання венозної недостатності. Тому під час тривалих подорожей необхідно виконувати прості але ефективні заходи. Насамперед, забинтувати гомілки еластичним бинтом або одягти спеціальні медичні гольфи, панчохи або колготи. За 10-15 днів перед майбутньою поїздкою почніть приймати препарати, що покращують венозний відтік. Подорожуючи на машині, слід кожні 1,5-2 години зупинятися і 10-15 хвилин походити швидким кроком. Під час тривалих перельотів або переїздів в автобусі бажано встати і кілька хвилин походити по салону. Крім цього, корисні періодичні енергійні згинання та розгинання ніг в гомілковостопному суглобі.

Чи можна їздити в країни з жарким кліматом?

При хронічної венозної недостатності, як і при будь-якому іншому захворюванні серцево-судинної системи, перебування в країнах зі спекотним кліматом небажано. Перегрів, сонячні промені, зневоднення організму можуть погіршити венозний відтік і спровокувати запалення вен з утворенням у них тромбів.

У зв'язку з цим, намагайтеся періодично обливати ноги прохолодною водою, носите лікувальні гольфи, приймайте виписані лікарем препарати.

Чи можна засмагати на сонці або в солярії?

Тривале перебування на сонці шкідливо. Пацієнтам з початковими стадіями захворювання можна засмагати до 11 і після 17 годин, коли в спектрі сонячного світла відсутні жорсткі ультрафіолетові промені. При важких формах захворювання краще перебувати в тіні. Пам'ятайте, під впливом ультрафіолетового світла (у тому числі і штучного) можуть утворюватися венозні судинні «зірочки».

Чи можна відвідувати лазню?

Хворим ХВН не слід відвідувати лазню, сауну, приймати гарячі ванни. Пов'язано це з тим, що всі теплові процедури призводять до підвищеного кровонаповнення венозної системи і її перевантаження. Тому хворим ХВН слід митися тільки під душем і ні в якому разі не розпарювати ноги.

Чи можна займатися спортом хворим ХВН?

Серед людей ходить слух, що венозна недостатність і заняття спортом несумісні. Навпаки, для оздоровлення венозної системи корисні й необхідні рухливі види спорту, такі як біг, велосипед, спортивна ходьба і особливо плавання. Виключити слід ті види вправ, які збільшують короткочасне навантаження на ноги (стрибки, підйом вантажів, присідання, сквош) або призводять до травми ніг.

Як правильно харчуватися?

Надмірна вага веде до перевантаження вен і швидкому прогресуванню хвороби. Ось чому всім пацієнтам з високим ризиком або проявами хвороби необхідне раціональне харчування. У щоденному раціоні має бути присутня велика кількість сирих овочів і фруктів. Вони містять клітковину, з якої в організмі синтезуються фіброзні волокна, необхідні для зміцнення венозної стінки. Слід обмежити вживання жирних, гострих і солоних страв, так як ними спрага після них призводить до збільшення об'єму крові і як наслідок - перевантаження венозної системи. Важливим моментом дієти є профілактика запорів. Труднощі спорожнення кишківника призводить до постійного збільшення тиску в венах і погіршує венозну недостатність. Хворому з надмірною вагою слід звернутися до дієтолога і при необхідності пройти курс кишкового лаважу.


06.11.2018
Запитує:
Хронічна венозна недостатність (ХВН)


Хронічна венозна недостатність (ХВН) – термін, який об'єднує ряд захворювань, що призводять до тривалого, часто довічного, порушення венозного відтоку з нижніх кінцівок. Основними причинами ХВН є варикозна хвороба і перенесений тромбоз глибоких вен. Рідше зустрічаються вроджені порушення венозної системи. Порушення венозного відтоку не завжди пов'язані з хворобою. Вони можуть виникати при вагітності, ожирінні, тривалих переїздах і перельотах, прийомі деяких лікарських препаратів (контрацептиви).

У чому причина венозної недостатності?

Основною причиною, що приводить до розвитку хронічної венозної недостатності, є порушення нормальної роботи клапанів вен. Струм крові стає зворотньо-поступальним, і у венах, особливо підшкірних, тиск зростає настільки, що стінки судини не витримують і починають розширюватися. Крім цього, з'являються й інші симптоми захворювання.

Відтік крові з нижніх кінцівок відбувається по глибоким, розташованим в товщі м'язів, і підшкірним, що проходять в підшкірно-жировій клітковині, венах. Глибока і поверхнева венозні системи нижніх кінцівок пов'язані між собою так званими сполучними або комунікантними венами. Особливістю будови вен нижніх кінцівок є клапани, які орієнтують потік крові у напрямку до серця. Крім цього, клапани в сполучних венах дозволяють перетікати крові з підшкірних вен у глибокі й перешкоджають її поверненню. Венозні клапани розподілені нерівномірно: найбільша їх кількість знаходиться на гомілці (до 20-30) і найменше (2-3) на стегні.

Чому порушується робота венозних клапанів?

Провідне значення має сила гравітації. Вважається, що хвороби вен - це свого роду плата людини за прямоходіння. Тобто максимальний ризик захворювання мають люди, тривалий час перебувають у вертикальному положенні (лікарі, продавці, перукарі та ін.). Оскільки величина тиску у венах прямо пропорційна зростанню, то високі люди більш схильні до хронічної венозної недостатності.

Іншою важливою причиною, що приводить до порушення роботи венозних клапанів, є підвищення внутрішньочеревного тиску. Це відбувається при підйомі тягарів, кашлі, чханні, носінні тісного одягу і корсетів.

Відзначено прямий зв'язок захворювань вен зі змінами гормонального фону у жінок. Встановлено, що тривалий прийом гормональних протизаплідних засобів викликає хронічну венозну недостатність в 30% випадків. Іншою причиною, що часто провокує варикозну хворобу у жінок, є вагітність. Тут, крім гормонального фактору, з'являється і механічна причина, пов'язана з дедалі більшим тиском зростаючої матки на вени черевної порожнини, що в свою чергу ускладнює відтік крові.

Згубний вплив на клапани має венозний тромбоз, який практично повністю знищує клапани в ураженій вені. Так само, венозні клапани можуть бути зруйновані в результаті частих побутових або спортивних травм.

Хто має найбільший ризик захворіти ХВН?

«Великими» факторами ризику хронічної венозної недостатності є:

  • Спадкова схильність.
  • Жіноча стать (жінки хворіють у 4-6 разів частіше, ніж чоловіки).
  • Особливості праці (захворювання зазвичай виникає в осіб, робота яких пов'язана з тривалим стоянням на ногах: продавців, перукарів, хірургів і т. Д.).
  • Надмірна вага.
  • Багаторазові вагітності.
  • Стани і захворювання, що призводять до підвищення внутрішньочеревного тиску (важка фізична робота, заняття силовими видами спорту, хронічні хвороби дихальних шляхів, запори та ін.).
  • Постійні травми ніг (у спортсменів, робітників та ін.)
  • Гормональна контрацепція.

Як проявляється венозна недостатність?

Симптоми хронічної венозної недостатності різноманітні і залежать від стадії хвороби. Першими ознаками проблем венозної системи є набряки гомілки і стопи до кінця дня, відчуття тяжкості і розпирання в литках, що з'являється при тривалому перебуванні в положенні сидячи або стоячи. Люди звертають увагу на те, що взуття, комфортне вранці, починає тиснути до вечора; шкарпетки чи гольфи залишають глибокі сліди на шкірі. Важливо, що ці прояви зменшуються при ходьбі і після нічного відпочинку. Пізніше з'являється біль у литках, відчуття жару в ногах і нічні судоми в литкових м'язах. Починаються і зовнішні зміни. На стегнах і гомілках утворюються дрібні синьо-червоні судинні «зірочки», темно-сині внутрішньошкірні вени, покручені варикозні вени. Варикозні вени у вигляді темно-синіх скупчень, що нагадують грона винограду, швидко з'являються на стегнах і гомілках.

У міру прогресування захворювання шкіра гомілки змінюється: стає сухою, чутливою до різних травм. Потім на шкірі з'являються невеликі острівці темно-коричневого кольору, поступово з'єднуються. У центрі формується бліда ділянка шкіри, і утворюється трофічна виразка.

Як лікар ставить діагноз?

У запущених випадках, коли на нозі є варикозні вени, діагноз лікар ставить візуально. Можна виявити хворобу на тому етапі, коли її лікування можливе без операції або з використанням мінімальної хірургічного втручання. Тому, чим раніше пацієнт звернеться до лікаря, тим краще й ефективніше будуть результати лікування. Лікуванням хвороб вен займаються судинні хірурги або флебологи (від грец. «Флебос» - вена). У кожному великому регіональному центрі є спеціалізоване судинне або флебологічне відділення.

У спеціалізованих лікувально-діагностичних центрах для обстеження венозної системи використовують різні ультразвукові методи. Під час такого дослідження лікар вивчає зображення судини, досліджує кровотік по ній і оцінює функцію клапанів вен. Сучасні діагностичні апарати дозволяють реконструювати тривимірне кольорове зображення судини, що значно підвищує вірогідність дослідження. Перевагою ультразвукової діагностики є висока інформативність, безболісність і повна безпека. Ультразвукове обстеження пацієнт може пройти на прийомі.

Засоби, котрі допомагають від ХВН

Основним компонентом різних мазей і гелів, рекомендованих при ХВН, є гепарин - речовина, що розріджує кров. Мазі та гелі надають дуже слабкий і короткочасний лікувальний ефект, тому їх самостійне використання при хронічної венозної недостатності недоцільно. Тим більше, шкіра ніг при хворобі вен стає чутливою до різних подразників, тому мазі та гелі можуть викликати алергічні реакції, які проявляються свербінням, почервонінням і лущенням шкіри. Мазі та гелі необхідно поєднувати з еластичною компресією і таблетованими лікарськими препаратами, наприклад Флєбодіа, яка ефективна на всіх стадіях розвитку ХВН. Наприклад, судинні зірочки, які часто не дозволяють одягнути коротку спідницю, стають менш помітні. Також при прийомі Флєбодіа значно зменшується набряклість і біль в ногах. Прийом Флєбодіа дуже простий - всього по 1 таблетці на день протягом 1-2 місяців.


05.11.2018
Запитує:
Наскільки небезпечна хронічна венозна недостатність?


Існує думка, що хронічна венозна недостатність не надто небезпечне захворювання, яке заподіює лише косметичні незручності. Це не так. Порушення венозного відтоку може спровокувати утворення тромбів у глибоких або підшкірних венах. Тромбоз глибоких вен проявляється щільним набряком ноги. При цьому шкіра набуває синюватого відтінку, а будь-які рухи заподіюють біль. При тромбофлебіті по ходу підшкірних варикозних вен з'являється хворобливе ущільнення і почервоніння.

При виявленні подібних симптомів необхідно лягти в ліжко, надати нозі піднесене положення і негайно викликати лікаря. Запам'ятайте, що гострі тромбози і тромбофлебіти необхідно лікувати в умовах хірургічного стаціонару, так як в деяких випадках може знадобитися екстрена операція.

Тромбози і тромбофлебіти надзвичайно підступні захворювання, так як, відокремившись, тромб може викликати важке ускладнення - тромбоемболію легеневої артерії, що часто закінчується смертю хворого.

Підводячи підсумок, необхідно ще раз підкреслити, що хронічна венозна недостатність поширена настільки, що її вже зараховують до «хвороб цивілізації». Захворювання вен загрожують кожному з нас, і тому найкращим способом вирішення можливих проблем є своєчасне звернення до лікаря.

Деякі корисні поради

  • не сидіть «нога на ногу»;
  • при тривалому сидінні, наприклад за столом, кладіть ноги на маленьку лавочку;
  • на період нічного або денного відпочинку підкладайте подушку під ноги, щоб стопи і гомілки виявилися трохи вище рівня серця;
  • при вимушеному тривалому перебуванні в положенні стоячи переступали з ноги на ногу, а при вимушеному тривалому сидінні (у поїзді, літаку або автомобілі) притупували стопами з фіксованими до підлоги п'ятами;
  • Не приймайте гарячих ванн, не відвідуйте лазню і сауну;
  • уникайте перегріву ніг і сонячних опіків;
  • не носіть тісний взуття і обтягуючий одяг;
  • приймайте профілактичні курси сучасних флеботропних препаратів, наприклад, французький венотонік Флєбодіа - всього по 1 таблетці на день протягом 1-2 місяців, що сповільнить прогресування хвороби і зменшить її основні прояви - біль, набряки

Які ліки можна приймати?

Серед основних засобів, що використовуються на всіх стадіях захворювання, найбільш широке розповсюдження отримали венотоніки, або флебопротектори.

Найбльш ефективними засобами для лікування захворювань вен і набрякового синдрому вважаються препарати на основі природного флавоноїду - діосміну.

Діосмін це природний флавоноїд, який отримують шляхом екстрагування шкірки плодів дерева Citrus sinensis (апельсина солодкого).

При прийомі Флєбодіа:

  • Зменшується вираженість симптомів ХЛВН
  • Попереджається прогресування хвороби
  • Попереджається розвиток ускладнень
  • Поліпшується загоєння трофічних виразок
  • Прискорюється відновлення хворих після операції
  • Поліпшується якість життя

Для того, щоб уникнути розвитку варикозної хвороби, не слід захоплюватися сауною, гарячими ваннами, не рекомендується довго перебувати на сонці, тому що при цьому знижується тонус венозної стінки і виникає венозний застій в нижніх кінцівках. Зі спортивних занять особливо корисні ходьба, прогулянки на велосипеді, лижний спорт. Шкідливо носити обтягуючий одяг, панчохи і шкарпетки з тугими резинками. Висота каблука взуття повинна бути не вище 4-5 см. Якщо змушені довго сидіти, частіше міняйте положення ніг і не сидіть нога на ногу. Після роботи або тривалого перебування в стоячому положенні потримайте ноги в піднесеному стані. Після того, як приймаєте душ або ванну, ополосніть ноги холодною водою. Корисне бинтування ніг, носіння спеціального трикотажу, а також застосування флеботоніков, наприклад, Флєбодіа 600.


    Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies Якщо вам необхідна додаткова інформація, будь-ласка, ознайомтесь з умовами використання сайту та політикою про конфіденційність.
    X
    Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я.